MUTFAK TASARIMLARI NASIL OLMALIDIR?

Mutfağınızın nasıl göründüğünü tasarımdan daha ziyade yerleşim planı belirler. Eğer iyi bir görüntü güzel bir dekorasyon istiyorsanız hem dekorasyon sanatı hem de kullanım kolaylığı birleşmelidir. Yemek yapılacak ekipmanlara ulaşım kolay olmalı, mutfak masasında kolaylıkla yemek yenebilmeli... Aslında bir anlamda çalışma alanıdır.

Tabi ki en önemli öğesi mutfak dolaplarıdır. hem dolapların hemde duvar renginin sade olmasını öneririz. Duvarlar açık tonlarda beyazlar veya buz mavisi gibi düşünürsek dolapların ve kapaklarında bunlara uyumlu olması beklenir. Ancak canımız her sıkıldığında mutfağımızın tasarımını değiştirmek kolay olmayacağı için doğru kararlar almak ve doğru tercihlerde bulunmak önemlidir.

Mutfak alanı öyle bir tasarlanmalıdırki hiç bir mutfak aletinin, hiç bir malzeme veya dolabın birbirini ve mutfaktaki kişiyi etkilememesi gerekir. Mutfak aletleri işimizi kolaylaştırırken zamanla arar ve hareket alanımızı kısıtlar. O sebeple mutfağınız küçük ya da büyük olsun depolama alanaları doğru tasarlanmalıdır.

Ayrıca mutfağınızda paslanmaz aksesuarlar sonradan eklenen raflar gibi ekler kullanabilirsiniz. Bıçak takımlarınızı ya da kahve kupalarınızı asarsanız hem tezgahınız ferahlayacak hem de mutfağınızın havası değişecektir.